– Najwyższym dobrem każdego trenera jest moment, w którym uczeń przewyższy mistrza. Czekałem na taki moment 35 lat mojej trenerskiej kariery – powiedział po gali trener Jarosław Pruski. – Państwo również możecie być dumni i możecie z dumą powiedzieć – to z naszego miasta, z naszej miejscowości czy naszego powiatu pochodzi mistrz świata Damian Schulz. A ja z dumą powiem – tak spełniłem swoje marzenie – wytrenowałem i wychowałem Mistrza Świata.
Damian przez wiele lat począwszy od mini siatkówki, młodzika, kadeta, juniora i seniora był zawodnikiem początkowo Pogoni Lębork, a potem SPS Lębork prowadzonym przez trenera Jarosława Pruskiego. Z SPS Lębork Damian przeszedł do Jokera Piła, a następnie do Trefla Gdańsk.
W tym roku wychowanek trenera Pruskiego sięgnął wraz z Reprezentacją Polski po mistrzostwo świata w piłce siatkowej mężczyzn.
Program „Pierwszy Trener”
Każdy trener wskazany przez zawodnika jako pierwszy szkoleniowiec otrzymuje jednorazowy ekwiwalent w wysokości ok. 10 000 zł. Do wskazania i tym samym nagrodzenia swojego pierwszego szkoleniowca są uprawnieni zawodnicy, którzy w danym roku sięgną po medal igrzysk olimpijskich, paraolimpijskich, głuchych, mistrzostw Europy lub mistrzostw świata seniorów. Szkoleniowiec może otrzymać nagrodę za każdego zawodnika, którego prowadził i przez którego został wskazany. Jednocześnie sportowiec, niezależnie od liczby zdobytych medali, może wyróżnić swojego pierwszego trenera tylko raz. Jego wybór potwierdza właściwy polski związek sportowy.
Nagroda jest przyznawana szkoleniowcom, którzy mieli pierwszy i decydujący wpływ na rozwój kariery sportowej zawodnika. Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki precyzuje, że pierwszym trenerem jest osoba, która brała udział w początkowym procesie szkolenia sportowca przez minimum 24 miesiące. Początkowy proces szkolenia obejmuje przygotowanie i udział w zawodach w kategorii wiekowej młodzika, juniora młodszego lub juniora, organizowanych i prowadzonych przez polski związek sportowy