Od piątku do niedzieli trwała w Charbowie międzynarodowa impreza targowa „Potato Poland 2021”, w tym roku połączona z XXVIII Krajowymi Dniami Ziemniaka. Prezentacjom sprzętu, technologii i środków produkcji towarzyszyły panele dyskusyjne dotyczące kierunków rozwoju branży.

Międzynarodowe Targi Potato Poland to jedno z największych wydarzeń w branży ziemniaczanej w kraju. Współorganizatorami imprezy jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowy Instytut Badawczy.

To pierwsza po czasie pandemii impreza branży ziemniaczanej zorganizowana z takim rozmachem. Producenci sprzętu do produkcji i przewozów, środków ochrony roślin, instytucji badawczo-rozwojowych, a także branżowe media rolnicze i sami producenci i przetwórcy ziemniaków – to uczestnicy tej imprezy targowej. Targom patronował Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego. Nie zabrakło Farm Frites Poland S.A. z Lęborka, czołowego wytwórcy frytek do sieci McDonald’s i wielu innych ziemniaczanych produktów. Oficjalnie targi wystartowały w piątek o 10.00, choć już dzień wcześniej trwał montaż stoisk i hangarów wystawienniczych. Piątek upłynął pod znakiem pikniku rodzinnego gminy Wicko oraz spotkań Minister Anny Gębickiej z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z producentami – dostawcami Farm Frites.

W konferencji „Ziemniak i Morze Możliwości” uczestniczyli przedstawiciele marszałka, wojewody, samorządów i PKP, ponieważ jednym z tematów był program odbudowy bocznic kolejowych w województwie pomorskim pod towary rolno-spożywcze. Na temat stanu bocznic w powiecie lęborskim wypowiedział się wicestarosta Edmund Głombiewski, podnosząc jednocześnie kwestie potrzeby modernizacji linii kolejowej z Lęborka do Łeby, o co wnioskował kilka tygodni temu do PKP PLK Zarząd Powiatu Lęborskiego. To był również dobry moment, by przypomnieć o wcześniejszych planach rozwojowych  linii kolejowej do Wejherowa, która miała być wyposażona w drugi tor, niwelujący utrudniające ruch mijanki.

Kolejny blok konferencyjny tego dnia dotyczył wymiaru polsko-ukraińskiej współpracy samorządu terytorialnego w kontekście uwarunkowań i perspektyw rozwoju z uwzględnieniem polskich doświadczeń na przykładzie województwa pomorskiego i dążeń do wzmocnienia samorządności na Ukrainie. W tej części aktywnie uczestniczyli: zastępca burmistrza Łeby Krzysztof Król i burmistrz Lęborka Witold Namyślak.

Sobota – główny dzień targowy odbywał się pod hasłem „Powrót na światowe rynki”. W Hali Konferencyjnej dyskutowano m.in. o wspólnym i skoordynowanym równoważeniu podaży i zapotrzebowania na ziemniaki i produkty przetwórstwa na obszarze krajów należących do Inicjatywy Trójmorza oraz o swobodnym dostępie dla polskich ziemniaków do rynków eksportowych, marketingu geolokalizacyjnym,  promocji polskiej żywności oraz o aktywnym e-programie eksportowym Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Konferencji towarzyszyły pokazy kulinarne i prezentacja produktów Farm Frites. Dyrektor FFP Adam Klasa był jednym z prelegentów bloku konferencyjnego „Neutralność klimatyczna”, dotyczącego rozwoju zrównoważonego rolnictwa, przejścia na stosowanie odnawialnych źródeł energii i ograniczania wykorzystania surowca pierwotnego. Rozmawiano również o nowoczesnej wiedzy i algorytmach dotyczących predykcji potrzeb nawożenia, optymalizację nawadniania i ochrony w powiązaniu z analizą czynników stresowych, wpływających na kondycje roślin, a więc wysokość i jakość plonów.

Ostatni z bloków konferencyjnych poświęcony był „Cyberagrotechnice” – nowoczesnym technologiom w rolnictwie i handlu detalicznym. Konferencjom i panelom towarzyszyły pokazy i występy artystyczne, w tym Zespołu Regionalnego „Frantówka” z Lęborka.

Niedziela upłynęła pod znakiem „Konkursu na najsmaczniejszą odmianę ziemniaka”, zorganizowanym przez IHAR i otwartej dyskusji z laureatami konkursu na temat praktyk, stosowanych w ich gospodarstwach.

Poprzedni artykułŁeba ma koncepcję na nowy komisariat policji i punkt medyczny
Następny artykułJak żyje się w gminie Nowa Wieś Lęborska? Można wypełnić ankietę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj