Fundacja DKMS organizuje w powiecie lęborskim wielką akcję rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku. Wydarzenia odbędą się 21 i 22 września w Lęborku, oraz 28 września w Łebie. O zaangażowanie lokalnej społeczności apelują pacjenci oraz ich najbliżsi, mierzący się z problemem nowotworu krwi.

Na początku sierpnia, informowaliśmy o pilnej potrzebie wsparcia dla Konrada Reppa z Lęborka, który w dramatycznym apelu zwrócił się o pomoc – rejestrację w bazie dawców Fundacji DKMS.

Mam na imię Konrad, mam 25 lat i wspólnie z moimi rodzicami oraz rodzeństwem mieszkam w Lęborku. Moja Mama – Ewa, od wielu lat opiekuje się chorymi pracując jako pielęgniarka w Lęborskim Szpitalu.  W marcu 2019 wyjechałem do pracy w Holandii. Po upływie miesiąca zacząłem odczuwać osłabienie, gorsze samopoczucie, zaburzenia widzenia. W Wielki Czwartek udałem się do szpitala. Daleko od domu i rodziny otrzymałem szokującą informację – jestem chory na ostrą białaczkę szpikową. Szybko wróciłem do domu, dzięki czemu Wielkanoc mogłem spędzić z rodziną. Po świętach trafiłem do szpitala w Słupsku gdzie wciąż jestem. Dziś cieszę się każdym dniem, małe niepozorne rzeczy mają większe znaczenie niż dotychczas. Obecnie jestem po 3 cyklach chemioterapii i zostałem zakwalifikowany do przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego – tylko Dawca może mi pomóc. Nie bądź obojętny, poświęć chwilę na rejestracje i daj szansę mi i innym chorym na nowe życie. Zostań potencjalnym Dawcą szpiku! – opowiada swoją historię Konrad.

Jedyną szansą Konrada na powrót do zdrowia jest przeszczepienie komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. Niestety, pomimo zarejestrowanych w polskim rejestrze Poltransplantu ponad 1.700.000 potencjalnych Dawców, i ponad 35 milionów w bazach na całym świecie – nie ma aktualnie dawcy, który byłby zgodny genetycznie z Konradem.

Rodzina i przyjaciele nie potrafią czekać bezczynnie – sami zainicjowali poszukiwania jego bliźniaka genetycznego, rozpoczynając akcję pod hasłem „Konrad i Inni potrzebują Twojej pomocy!”. Rejestracja będzie prowadzona za pomocą pobrania wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Proces rejestracji (wypełnienie formularza rejestracyjnego oraz pobranie wymazu) trwa około 10 minut.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku: Konrad i Inni potrzebują Twojej pomocy! Zostań Dawcą Szpiku! >>

Gdzie i kiedy – rejestracja potencjalnych dawców

21 września 2019

  • Parking przy Kauflandzie, 9:00 – 18:00, ul. Toruńska 6, Lębork
  • Dom Handlowy Kupiec, 9:00 – 14:00, ul Handlowa, Lębork
  • Plac Pokoju, 10:00 – 16:00, Lębork

22 września 2019

  • Parafia Rzymskokatolicka p.w. Miłosierdzia Bożego, 10:00 – 13:00, ul. Kasztanowa 12, Lębork
  • Sanktuarium św. Jakuba Apostoła, 10:00 – 14:00, ul. Basztowa 8, Lębork
  • Parafia Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, 11:00-15:00, pl. Kopernika 6 Lębork  

28 września 2019

  • Pożegnanie Lata w Łebie, 15:00, Łeba

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Rejestracja zdalna – zamów jeszcze dziś pakiet

Poświęć 5 minut, sprawdź czy możesz zostać potencjalnym dawcą szpiku i zamów pakiet poprzez formularz rejestracyjny. Zamówiony pakiet Fundacja DKMS wyśle do Ciebie na wskazany adres w ciągu 2 dni. Szczegóły na stronie: ZOSTAŃ DAWCĄ >>

Jak wygląda pobranie szpiku?

Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (ok. 80% przypadków)

Krwiotwórcze komórki macierzyste pobiera się metodą zwaną aferezą. Przed pobraniem, przez 4 dni Dawca przyjmuje czynnik wzrostu G-CSF, aby zwiększyć ilość komórek macierzystych w krwi obwodowej. Jest to substancja produkowana również naturalnie w organizmie człowieka w momencie przechodzenia infekcji. Podczas przyjmowania czynnika mogą wystąpić objawy grypopodobne. W dniu pobrania na obu przedramionach Dawcy zakładane są dojścia dożylne. Krew przepływa z jednego ramienia poprzez tzw. separator komórek i wraca drugim dojściem dożylnym na przedramieniu do organizmu. Zabieg nie wymaga hospitalizacji i trwa około 3-4 godzin. W przypadku gdy ilość zebranych komórek macierzystych jest niewystarczająca, konieczne jest powtórzenie procedury następnego dnia.

Pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (ok. 20% przypadków)

Od Dawcy znajdującego się w znieczuleniu ogólnym z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy) pobiera się ok. 1 litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi. Mieszanina ta zawiera ok. 5% całkowitej objętości szpiku kostnego, w pełni regenerującego się w organizmie w ciągu ok. 2 tygodni. Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 3 dni, a ewentualne zagrożenie ogranicza się do powszechnego ryzyka związanego z podaniem narkozy. Po pobraniu szpiku istnieje możliwość wystąpienia miejscowego bólu, podobnego do stłuczenia, który po kilku dniach mija.

Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i ponad 1 550 000 (sierpień 2019) potencjalnych dawców szpiku, a już 7000 (sierpień 2019) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie. Organizację można wspierać przekazując darowiznę na specjalnie przygotowanej stronie internetowej >>

Poprzedni artykułPolska Orkiestra Lekarzy zagra charytatywnie dla lęborskiego hospicjum
Następny artykułCyfrowe szkolenia MEW@ dla seniorów w Nowej Wsi Lęborskiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj