Pod koniec października 2019 roku, samoloty linii lotniczych Ryanair rozpoczną kursowanie z Portu Lotniczego w Gdańsku do ukraińskiej stolicy nadmorskiej rozrywki – Odessy. Kilka dni później na trasę wyruszą także loty obsługiwane przez Wizz Air.

– Mamy nadzieję, że szczególnie nowe połączenia z Odessą spodobają się polskim turystom. Liczymy także na ukraińskich pasażerów – mówi Tomasz Kloskowski prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy

Połączenia z Odessą Wizz Air będzie realizował dwa razy w tygodniu, we wtorki i soboty. Można już kupować bilety na te połączenia na stronie przewoźnika.

Odessa to miasto partnerskie Gdańska. Najbardziej znanym obiektem i jednocześnie symbolem Odessy są gigantyczne Schody Potiomkinowskie. Wybudowano je ze względu na wysokie położenie centrum miasta względem portu. Schody kosztowały niebotyczną sumę ośmiuset tysięcy rubli. Swoją popularność zawdzięczają scenie z filmu Siergieja Eisensteina pt. Pancernik Potiomkin, w której pomiędzy ludźmi uciekającymi przed maszerującymi żołnierzami carskimi toczy się po schodach wózek wypuszczony przez zabitą matkę. Do sceny tej odwoływało się później wiele innych filmów jak m.in. „Déjà vu” Juliusza Machulskiego. Na szczycie schodów rozpościera się Primorskij Bulwar z pomnikiem księcia Richelieu. który przybył do Rosji, uciekając przed gilotyną, jaka groziła mu w czasie Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Pozostałe ważne zabytki Odessy to m.in. neobarokowy Teatr Opery i Baletu, XIX wieczny pałac Woroncowów, zbudowana w latach 1844-1853 katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Sobór Przemienienia Pańskiego (największa cerkiew prawosławna Odessy), wzniesiony na przełomie XIX i XX wieku budynek filharmonii, synagoga Brodzka, neogotycki pałac Beliny-Brzozowskiego, kościół św. Pawła, pałac Potockich oraz rozciągająca się pod miastem rozległa sieć katakumb (sieć tuneli postała wskutek eksploatacji wapienia). Ich całkowitą długość szacuje się na 2,5 tysiąca kilometrów!

Poprzedni artykułPogoniści nie podołali presji? W pierwszym ligowym meczu przegrali z Wdą Lipusz
Następny artykułCzy Łeba to kiczowaty skansen nadmorskiego miasteczka z lat 90?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj