Spotkanie - Starostwo Powiatowe w Lęborku

W lęborskim starostwie odbyło się spotkanie władz powiatu z reprezentantami gmin Cewice i Linia. Na realizację gruntownego remontu drogi do Popowa, Powiat Lęborski pozyskał blisko 3 mln zł dofinansowania ze środków wojewody i w swoim budżecie zabezpieczył kwotę ponad 1 mln 400 tys. Gmina Linia dołoży 100 tys. zł zaś Gmina Cewice zadeklarowała tylko 200 tys. zł. Wciąż brakuje miliona złotych i całe przedsięwzięcie, w tym jego dofinansowanie, może przepaść.

Władze powiatu lęborskiego w poprzednich latach zamierzały wyremontować nawierzchnię, starając się o dofinansowania inwestycji z budżetu państwa, jednak kończyło się to niepowodzeniem. Wtedy Gmina Cewice deklarowała zapewnienie brakujących środków finansowych w przypadku pozyskania przez powiat dofinansowania.

Dopiero w tym roku wniosek złożony przez Powiat Lęborski w „Rządowym Programie na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej” uzyskał akceptację i możliwość dofinansowania w wysokości 2 mln 853 tys. zł, co stanowi połowę z ogólnej wartości projektu, wycenionego na 5 mln 706 tys. zł. Wkład własny Powiatu wyniósłby 1 mln 426 tys. zł. Pozostałą część, a więc ¼ całości kwoty, miałyby pokryć gminy, przez które droga przebiega.

– Stan tej drogi jest tak tragiczny, że dla mieszkańców naszej miejscowości, ruch kołowy na tej trasie stanowi zagrożenie życia. Tylko patrzeć jak dojdzie tu kiedyś do tragedii – mówiła Mariola Dzienisz, sołtys Popowa, a jednocześnie radna Gminy Cewice.

– My ze swej strony dokładamy do tego przedsięwzięcia wszystko co mamy – mówi Bogusława Engelbrecht, wójt Linii – Zrezygnowaliśmy z wielu gminnych inwestycji drogowych mając przekonanie, że ta właśnie droga jest najważniejsza w obecnej sytuacji. Jest wiele możliwości uzyskania środków, np. pożyczka z Banku Gospodarstwa Krajowego. Kwestią jest tylko to, co uznamy za działanie priorytetowe i w tym jest duża rola wójta, żeby należycie przedstawił to radzie gminy. –

Kolejny żart zarządcy drogi powiatowej w Lęborku. Trasa od Lęborka w stronę Gminy Linia. Postawiono las znaków, zamiast wyremontować asfalt który zawstydza niejeden ser żółty. Ograniczenie 40km ciągnie się przez jakieś 7-10km i co idzie za tym? Droga na której policji nigdy nie było, nawet gdy byli potrzebni, teraz dzięki zmianie zawdzięczamy ich codzienne wizyty i łapanie ludzi którzy odjeżdżają codziennie do pracy, niszczą swój samochód, a Policja wyrabia sobie normy na nieszczesnikach. Proszę UDOSTĘPNIAJCIE może do kogoś uda się dotrzeć.

Gepostet von Karolina Kuberna am Dienstag, 26. März 2019

Powiat Lęborski, niemal wszystkie możliwe środki w 2019 r. inwestuje w remonty dróg, uznając to nie tylko za element służący poprawie jakości życia mieszkańców powiatu, ale przede wszystkim za najistotniejszy element poprawy bezpieczeństwa.

– Na ten moment mamy w budżecie zarezerwowane 200 tys., które możemy przeznaczyć na dofinansowanie tej inwestycji. Jako wójt, muszę myśleć o wszystkich mieszkańcach gminy, w tym np. o mieszkańcach Osiedla Młodych, którzy czekają latami na wybudowanie drogi. To również inwestycja na ponad milion zł, o której dofinansowanie z budżetu krajowego wystąpiliśmy. Myślę, że trudno byłoby tym ludziom wytłumaczyć, dlaczego ich oczekiwana inwestycja zostanie zawieszona w czasie. Zdaję sobie sprawę z dużego znaczenia drogi w kierunku Popowa i rozumiem sytuację mieszkańców tej miejscowości, jednak nie mogę podejmować decyzji autorytarnie i decyzja musi zapaść po wnikliwych konsultacjach z radnymi – tłumaczył Jerzy Bańka, wójt Cewic.

Pozwolenie na budowę – remont drogi do Popowa, ważne jest tylko do sierpnia 2020 roku. Jeśli termin rozpoczęcia prac nie zostanie dotrzymany, przyznana kwota dofinansowania w wysokości prawie 3 mln zł. przepadnie i zostanie przekazana tym samorządom, które zmieściły się w czasie i rozpoczęły realizacje swoich inwestycji.

– Oczywiście moglibyśmy przystąpić jeszcze raz do konkursu na dofinansowanie tej drogi, ale po pierwsze termin jest krótki, bo do 15 kwietnia br, a po drugie nie mamy absolutnie żadnej gwarancji, że dostaniemy w ogóle jakieś dofinansowanie – tłumaczył potrzebę podjęcia niezwłocznych działań Edmund Głombiewski, Wicestarosta Lęborski – Ponadto Ministerstwo Transportu przyjęło taką politykę, żeby dofinansowywać jak największą liczbę samorządowych projektów drogowych, więc nie sądzę, by można było w tym rozdaniu liczyć na kwotę wyższą od tego co dostaliśmy i naprawdę szkoda byłoby to stracić to, co mamy już zagwarantowane. –

Radni Cewic zdecydują czy gmina będzie partycypować w kosztach remontu drogi do Popowa w kwocie wyższej niż deklarowane dotychczas 200 tys. Jeśli podejmą negatywną decyzję, trzeba będzie zrezygnować z 3 mln. zł. dofinansowania. Możliwe, że radni Cewic podejmą decyzję jeszcze w tym tygodniu.

Oprócz wymienionych wyżej w spotkaniu uczestniczyli: z Gminy Linia: Astrida Kaczyńska, zastępca wójta, Tadeusz Klein, przewodniczący Rady Gminy, radni: Teresa Hinca, Marek Jackowski, Michał Miotk, Ludwik Okrój oraz Marek Gackowski, sołtys Niepoczołowic, Jan Mach, sołtys z Linii i Kazimierz Bigus, członek Rady Sołeckiej z Zakrzewa. Gminę Cewice reprezentował: Wiesław Keller, przewodniczący Rady Gminy. Władze Powiatu Lęborskiego, oprócz starostów, reprezentowali: Adam Nowak, członek Zarządu Powiatu, i Adrian Wenta z Zarządu Dróg Powiatowych, a jednocześnie radny Gminy Cewice.

Poprzedni artykułMedalowe sukcesy reprezentacji SP8 na Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych „Kaszubski Stolem”
Następny artykułWiosenny Turniej Piłki Siatkowej w Łebieniu. Najlepsza drużyna z Cewic

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj