21 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Lasów. Tematem przewodnim tegorocznych obchodów są lasy i edukacja, hasło brzmi „Naucz się kochać lasy”. W powiecie lęborskim lasami opiekują się Nadleśnictwa Lębork oraz Cewice.

Nadleśnictwo Lębork

W zarządzie Nadleśnictwa Lębork znajdują się grunty Skarbu Państwa o powierzchni 18845 ha w ramach dwóch obrębów leśnych tj. obręb Lębork o powierzchni 9809 ha oraz obręb Łeba o powierzchni 9036 ha. Granice północną wyznacza Morze Bałtyckie na długości 12 km od miejscowości Łeba w kierunku latarni Stilo, południową pasma wzgórz morenowych ciągnących się ze wschodu na zachód, leżących równolegle do drogi krajowej nr 6, w odległości ok. 6 km na południe od Lęborka, zachodnią wyznacza linia od miejscowości Runowo i dalej na północ wzdłuż dolnego odcinka rzeki Łeby do jeziora Łebskiego, wschodnią biegnącą na południu od miejscowości Dzięcielec na północ przez Strzeszewo, Dymnicę do morza. Większość obszaru lasów stanowią dwa duże kompleksy leśne, które z lasami ościennych nadleśnictw tworzą część wielkiego masywu leśnego środkowego Pomorza.

Nadleśnictwo Cewice

Nadleśnictwo Cewice położone jest w I – szej Krainie Przyrodniczo Leśnej w mezoregionach Równiny Słupskiej, Wysoczyzny Polanowskiej, Pojezierza Kaszubskiego oraz Pojezierza Drawsko-Bytowskiego. Obszar nadleśnictwa uformowany został w okresie ostatniego zlodowacenia bałtyckiego. Rzeźba terenu jest mocno urozmaicona, a bardzo charakterystycznym elementem krajobrazu są piękne, czyste jeziora: Kamienieckie, Potęgowskie, Kozin, Brody oraz wiele innych mniejszych przeuroczo położonych wśród leśnych ostępów.

Obszary leśne Nadleśnictwa Cewice pod względem bogactwa gatunkowego oraz stanu drzewostanów można podzielić na dwie części. Część północna charakteryzuje się dużą różnorodnością drzewostanów w zakresie struktury gatunkowej i wiekowej, z których większość powstała na siedliskach bogatszych. Na terenie Nadleśnictwa zlokalizowane są dwa rezerwaty przyrody: Grodzisko Runowo o powierzchni łącznej 29,66 ha
oraz Karwickie Źródliska o powierzchni łącznej 3,22 ha.

21 marca – Międzynarodowy Dzień Lasu

Główne komunikaty tegorocznego MDL mają uświadomić każdemu, jak ważną rolę dla nas oraz przyszłych pokoleń odgrywają lasy.

Lasy pomagają w utrzymaniu powietrza, gleby, wody oraz człowieka w dobrym stanie. To one mają główne znaczenie w walce ze zmianami klimatu, eliminowaniem głodu czy realizacją idei zrównoważonego rozwoju społeczności miejskich i wiejskich. Ich rola stanie się z czasem jeszcze większa, gdyż populacja ludzi nieustannie rośnie i do 2030 r. osiągnie 8,5 mld.

Pomaganie najmłodszym w rozumieniu natury sprawia, że młode pokolenia mają większą świadomość korzyści płynących ze zrównoważonego zarządzania drzewami i lasami. Dla niektórych dzieci lasy są bezpośrednim źródłem pokarmu, drewna, a także schronieniem, są częścią ich codziennego życia. Inne dzieci mogą odkrywać lasy w salach lekcyjnych i w szkołach leśnych, spędzając czas na wycieczkach z przewodnikiem do lasów lub parków miejskich, albo mogą się uczyć o drzewach rosnących w ogrodach.

Leśnicy dobrze znają i rozumieją naturę, ale równocześnie poznają najnowocześniejsze technologie, by sprawnie i w zrównoważony sposób zarządzać  lasami. Społeczności lokalne mają nieocenione doświadczenie i ogromną wiedzę w zakresie ochrony zasobów leśnych oraz ich zrównoważonego pozyskania. Kobiety wiejskie, na przykład, które zgodnie z tradycją wielu regionów świata zbierają w lesie pożywienie i drewno opałowe, mogą przekazać tę wiedzę i doświadczenie młodszym pokoleniom.

Inwestowanie w edukację leśną na wszystkich poziomach może pomóc naukowcom, politykom, leśnikom i lokalnym społecznościom w zatrzymaniu procesu wylesiania oraz przywracaniu do życia zdegradowanych krajobrazów. W zamian za to zdrowe lasy przyczynią się do osiągnięcia wielu celów zrównoważonego rozwoju, zapewniając na przykład środki do życia najbiedniejszym społecznościom świata oraz pomagając w zachowaniu różnorodności biologicznej.

Wiele państw usilnie dąży do tego, by coraz więcej kobiet podejmowało studia leśne, widząc w równym dostępie do edukacji zarówno kobiet, jak i mężczyzn swoje priorytetowe zadanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj