1 marca odbyła się prezentacja Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie, zorganizowana przez Narodowe Muzeum Morskie. Mieszkańcy miasta i regionu spotkali się w Rybackim Centrum Kultury i Formacji Boleniec w Łebie.

Projekt stworzony przez Plus3 Architekci

Wizualizacje bryły i wnętrz obiektu zaprezentowali architekci z warszawskiej pracowni Plus3 Architekci. – Chcemy, żebyście poczuli tą przestrzeń i skalę – tłumaczyła przed projekcją filmu o nowym muzeum Katarzyna Głażewska z Plus3 Architekci.

Wydarzenie w Łebie podzielone było na dwie części. Przed południem 300 uczniów z łebskiej szkoły poznało nie tylko nowy budynek, ale też charakter pracy w Narodowym Muzeum Morskim. Nie co dzień można zapoznać się z tajnikami pracy działu digitalizacji. Spróbować zeskanować eksponat, zobaczyć, jak wygląda komunikacja pod wodą, sterować modelem holownika i wirtualnie zanurzyć się w morską toń.

– Spotkanie z młodymi ludźmi było dla nas bardzo ważne – mówi Przemysław Węgrzyn z Działu Edukacji Narodowego Muzeum Morskiego. – To przecież też z myślą o nich budujemy nowy obiekt. I to właśnie na podpowiedzi młodych ludzi – jakie rozwiązania zastosować np. w kwestiach multimediów, na co zwrócić uwagę od strony projektowania działań edukacyjnych, bardzo liczyliśmy. –

Budujemy dla Was – hasło Narodowego Muzeum Morskiego

Zastępca dyrektora ds. administracyjnych, Szymon Kulas, dziękując mieszkańcom za liczne przybycie na spotkanie, podkreślił, jak ważna jest ich rola. –  Chcemy aby motywem przewodnim tego projektu było hasło” „Budujemy dla Was”. Na każdym etapie realizacji budowy będziemy potrzebować Państwa zaufania, wsparcia, rad i stąd pomysł dzisiejszego spotkania, na którym chcieliśmy się przedstawić Łebie  – podkreślał dyrektor Szymon Kulas, witając mieszkańców Łeby. Dyrektor podziękował też gospodarzom miejsca – senatorowi Kazimierzowi Kleinie oraz burmistrzowi Łeby, Andrzejowi Strzechmińskiemu.

Historia starań o powstanie muzeum w Łebie

– Pierwsza decyzja dotycząca ustanowienia muzeum w Łebie zapadła jeszcze w 1945 roku, lecz od tamtego czasu nie udało się tego pomysłu zrealizować. Przez te wszystkie lata różne budynki w naszym mieście pojawiały się w planach zagospodarowania jako przeznaczone do przekazania na cele muzealne. Paradoksalnie, patrząc dziś na wizualizację przyszłego Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie – cieszymy się, iż tamte wieloletnie starania nie przyniosły skutku, ponieważ nie moglibyśmy dziś realizować tak wspaniałego projektu – zaznaczył na prezentacji nowego muzeum senator Kazimierz Kleina.

Burmistrz Łeby, Andrzej Strzechmiński podziękował wszystkim zaangażowanym w inicjatywę budowy nowego muzeum.

– Wymagało to wielkiej pracy i ogromnego uporu bardzo wielu ludzi. Jesteśmy pewni, że nowe piękne muzeum będzie ważnym czynnikiem rozwoju ekonomicznego miasta: wpłynie nie tylko na podniesienie atrakcyjności miasta dla turystów, potencjalnych inwestorów, będzie tworzyć tez rynek pracy, ale przede wszystkim będzie budować charakter naszego pięknego miasta. –

Dynamiczna forma inspirowana wiatrem

Projekt Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego to propozycja jednorodnej bryły, otwartej w kierunku promenady i kanału portowego. Dynamiczna forma budzi jednoznaczne skojarzenia z działaniem wiatru. Wygięcie żaluzji stanowi dominantę elewacji frontowej i jest równocześnie zaproszeniem do środka budynku. Zastosowanie pionowych elementów w postaci lin uzupełnia i podkreśla nautologiczny charakter nowego oddziału Narodowego Muzeum Morskiego. Nowe muzeum będzie zajmowało kilka hal. W jednej z nich planowana jest aranżacja słowiańskich łodzi z czasów wikingów, a także ówczesnej sztuki szkutniczej. Kolejne sale będą dedykowane obiektom wydobytym w czasie podwodnych badań archeologicznych. Część ekspozycji będzie także poświęcona rybołówstwu morskiemu oraz ratownictwu morskiemu.

Zdjęcia: Narodowe Muzeum Morskie i Urząd Miasta w Łebie

Poprzedni artykułROSZADY W RATUSZU. Teresa Ossowska-Szara porzuca Radę Powiatu i zostaje zastępcą burmistrza Lęborka
Następny artykułElita polskiego środowiska podróżników spotka się w Gdyni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj