W lęborskich placówkach wywieszono plakaty informujące o strajku szkolnym. – Gdzie zostawimy teraz dzieci? Przecież musimy pracować – pytają rodzice, przesyłający zdjęcia z Przedszkola nr 5 w Lęborku, w którym pojawiły się materiały strajkowe. Związkowcy uspokajają – póki co, to tylko akcja informacyjna.

4 marca Prezydium Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego podjęło uchwałę w sprawie terminu przeprowadzenia referendów strajkowych i wyznaczenia daty strajku. Do 25 marca br. zostaną przeprowadzone referenda strajkowe w szkołach i placówkach, z którymi w ramach prowadzonego z nimi sporu zbiorowego zakończono etap mediacji, nie osiągając porozumienia co do spełnienia żądania podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych o 1000 zł z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r dla nauczycieli, wychowawców, innych pracowników pedagogicznych i pracowników niebędących nauczycielami.

Strajk jest możliwy, o ile w referendum weźmie udział co najmniej połowa uprawnionych i większość z nich opowie się za strajkiem. Mogą w nim uczestniczyć wszyscy pracownicy (członkowie związku i niezrzeszeni). Strajk mógłby rozpocząć się w poniedziałek, 8 kwietnia 2019 r.

– To będzie strajk do odwołania – powiedział prezes ZNP Sławomir Broniarz na konferencji prasowej. – Decyzję o terminie zakończenia strajku podejmie Prezydium ZG ZNP.

Jak wynika z danych oddziałów ZNP, na chwilę obecną 78 proc. szkół i placówek oświatowych weszło w spór zbiorowy.  Rozpoczęto kampanię informacyjną skierowaną do rodziców, do szkół trafiły plakaty informujące o przyczynach protestu z prośbą o zrozumienie.

Drodzy Rodzice! Zdajemy sobie sprawę, że nasz protest może wiązać się z pewnymi trudnościami dla Was i Waszych dzieci. Prosimy jednak o wyrozumiałość. Mamy wspólny cel: jest nim dobra edukacja. A dobrej szkoły nie stworzymy bez dobrych i godnie opłacanych nauczycieli. Protestujemy, bo zależy nam na przyszłości edukacji! Ten protest wynika z troski o uczniów.

ZNP

– To, czy strajk odbędzie się w okresie ważnym dla wszystkich, czyli w czasie egzaminów zewnętrznych rozpoczynających się 10 kwietnia, zależy dziś od decyzji rządu – powiedział prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Strajk szkolny nauczycieli - Związek Nauczycielstwa Polskiego
Strajk szkolny nauczycieli – Związek Nauczycielstwa Polskiego
Poprzedni artykułElita polskiego środowiska podróżników spotka się w Gdyni
Następny artykułPOTRZEBNA POMOC! Zbiórka dla Witka na zakup używanego samochodu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj