Obelisk czerwonoarmistów w Pogorzelicach, został rozebrany w grudniu decyzją wojewody pomorskiego zgodnie z ustawą dekomunizacyjną oraz rekomendacją IPN. Rosyjskie MSZ w swoim oświadczeniu domaga się jego przywrócenia.

Obelisk w okolicach Pogorzelic (gmina Nowa Wieś Lęborska) został wzniesiony przez władze komunistyczne w latach 50-tych. Upamiętniał potyczkę z udziałem II Frontu Białoruskiego Armii Czerwonej oraz wojsk niemieckich. Do starcia doszło 9 marca 1945 r. Poległych w walkach czerwonoarmistów pochowano w zbiorowej mogile. Dzień później, 10 marca 1945 r., sołdaci Armii Czerwonej wkroczyli do Lęborka, gdzie przez kolejne dni palono miasto (spłonęła większość kamienic w centrum miasta), grabiono, gwałcono, a nawet mordowano pozostałych tam mieszkańców.

Po wojnie, zbiorowe groby czerwonoarmistów w regionie ekshumowano, a szczątki przenoszono na cmentarz wojenny w Lęborku. Rosyjskie MSZ wyraziło obawy dot. szczątków żołnierzy, które miałyby znajdować się w miejscu ustawienia obelisku.

W pierwszych dniach grudnia br., z polecenia wojewody pomorskiego, rozbiórkę nakazały władze gminy.

Komentarz Departamentu Informacji i Prasy MSZ Rosji w związku ze zburzeniem pomnika na mogile zbiorowej żołnierzy radzieckich i polskich w Polsce

Tocząca się w Polsce oficjalna kampania skierowana na wyrugowanie z pamięci narodu bohaterskiego czynu Armii Czerwonej, która wyzwoliła kraj spod okupacji hitlerowskiej, nabiera coraz bardziej bluźnierczej formy.

Na początku grudnia br. na polecenie władz województwa pomorskiego we wsi Pogorzelice (gmina Nowa Wieś Lęborska) zdemontowano obelisk na zbiorowej mogile radzieckich i polskich żołnierzy, którzy polegli w walkach przeciwko nazistom w marcu 1945 roku. Podstawą tej decyzji podobno posłużyła opinia polskiego Instytutu Pamięci Narodowej wydana w ramach rozpętanej w kraju „dekomunizacji” przestrzeni publicznej.

Brak jest informacji o tym, że szczątki bohaterów wcześniej ekshumowano lub ponownie pochowano w innym miejscu.

Usiłując w ten sposób za wszelką cenę spreparować historię, dostosować ją do swoich ideologicznych dogmatów władze polskie już nie powstrzymują się od znęcania się nad grobami.

Stanowczo protestujemy przeciwko polityce państwowej Warszawy w sprawach memorialnych, bezczeszczącej pamięć o bohaterach i ofiarach II wojny światowej. Żądamy natychmiastowego podjęcia działań w celu przywrócenia obelisku przy zbiorowej mogile w Pogorzelicach.

Poprzedni artykułAudytu lęborskiego szpitala chcą radni miejscy Koalicji Obywatelskiej
Następny artykułDzień Seniora w Nowej Wsi Lęborskiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj