Eksperci WHO podpowiadają, jak każdy z nas w prosty sposób może zmniejszyć ryzyko zakażenia, a także jego ewentualne skutki. Wystarczy stosować się do kilku prostych zaleceń.

Co robić, żeby uniknąć zakażenia koronawirusami?

Często myj ręce używając mydła i bieżącej wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów lub innych preparatów odkażających na bazie alkoholu (które zawierają go co najmniej 60 proc.). Dokładne mycie rąk, trwające do najmniej 20 sekund, zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.

Podczas kaszlu lub kichania zakrywaj usta i nos zgiętym łokciem albo chusteczką, po czym natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce. Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się wirusów i innych zarazków. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz później zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.

Unikaj dotykania niemytymi rękami oczu, nosa i ust. W ten sposób możesz przenieść wirusa ze skażonych powierzchni, przedmiotów lub innych osób na siebie i ułatwić mu wniknięcie do organizmu. 

Regularnie myj wodą z mydłem lub dezynfekuj specjalnymi preparatami powierzchnie, których najczęściej dotykasz, np. biurka, lady, stoły, klamki, włączniki światła i poręcze (gdyż łatwo gromadzą się na nich chorobotwórcze drobnoustroje). Regularnie dezynfekuj też swój telefon (np. wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie kładź telefonu na stole kuchennym i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.

Staraj się zachować bezpieczną odległość od innych osób, zwłaszcza tych, które kaszlą, kichają i mają gorączkę (co najmniej 1-1,5 metra dystansu). Unikaj dużych skupisk ludzi, zwłaszcza zatłoczonych pomieszczeń zamkniętych, a także spotkań towarzyskich i podróży do miejsc o wysokim ryzyku zakażenia się koronawirusem. Ogranicz wychodzenie z domu do niezbędnego minimum, zwłaszcza jeśli jesteś osobą starszą lub o obniżonej odporności.

Duży i ciągle aktualizowany zasób praktycznych informacji oraz zaleceń dotyczących ochrony przed nowym koronawirusem znaleźć można m.in. na stronach internetowych GIS oraz Ministerstwa Zdrowia. Warto także obejrzeć materiał WIDEO na temat różnych sposobów ochrony przed koronawirusem, opublikowany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

Poprzedni artykułPrędzej umrzesz na zwykłą grypę niż przez koronowirusa z Chin
Następny artykułMożesz pomóc w walce z dezinformacją w Internecie. #FakeHunter w temacie koronowirusa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj