Nadleśnictwo Lębork zaprasza na wędrówkę po jednym z najpiękniejszych fragmentów polskiego wybrzeża – po Mierzei Sarbskiej, stanowiącej miniaturę położonego kilka kilometrów na zachód Słowińskiego Parku Narodowego.

Przebudowany szlak turystyczny prowadzony jest wąskim pasem lądu położonym między brzegiem Bałtyku, a jeziorem Sarbsko. Na trasie rozmieszczono ławeczki, na których można odpocząć podczas wędrówki i zapoznać się z ciekawymi informacjami zawartymi na tablicach edukacyjnych. Dla większego komfortu korzystania z trasy w miejscu mocno uwilgotnionym zamontowano drewnianą kładkę, aby w razie nadmiaru wody w lesie móc poruszać się bez przeszkód. Na szlaku utwardzono tylko część nawierzchni, pozostawiając resztę w niezmienionej postaci, tak aby zachować pierwotny, wydmowy charakter rezerwatu. W trakcie wędrówki wyznaczonymi ścieżkami możliwe jest zejście na plażę i powrót brzegiem morza.

Przygotowano dwa warianty tras:

? trasa zielona (trasa trudna) – od Łeby prowadzi drogą leśną wzdłuż mierzei do kolejnego zejścia nad morze, skąd można wrócić plażą do Łeby (ok. 12 km) lub kierując się na południe dotrzeć do parkingu przed rezerwatem – miejscami trasa jest piaszczysta – (ok. 7,3 km) a następnie do miejscowości Ulinia – kolejne 2,2 km.

? trasa żółta – ok. 5 km, poprowadzona drogą leśną do zejścia na plażę, a następnie w kierunku Łeby wzdłuż brzegu Bałtyku

Szlak turystyczny powstał w ramach „Kompleksowego projektu ochrony gatunków i siedlisk przyrodniczych na obszarach zarządzanych przez PGL Lasy Państwowe”, a Nadleśnictwo Lębork skorzystało z dofinansowania ze środków UE w ramach programu Infrastruktura i Środowisko. Odpowiednie poprowadzenie ścieżki w uzgodnieniu z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Gdańsku zapewnia ochronę najcenniejszych siedlisk przyrodniczych, pozwalając jednocześnie zwiedzającym na obserwację zmieniającego się krajobrazu od zbiorowisk leśnych, jak nadmorski sosnowy las bażynowy czy ponad stuletnie nasadzenia kosówki, poprzez płaty siedlisk wilgotnych i bagiennych ze stanowiskami woskownicy europejskiej, aż po wydmy i nadmorską plażę.

Poprzedni artykułPowstała Otwarta Strefa Aktywności w Siemirowicach
Następny artykułSzpital w Lęborku znów bez dyrektora! Hajdenrajch pokazał bezwartościowy plan naprawczy i odchodzi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj