Witold Namyślak - Piotr Müller - Lębork

W powiecie słupskim trwają intensywne rozmowy pomiędzy samorządowcami, a rzecznikiem rządu Piotrem Müllerem, dotyczące rekompensat za budowę amerykańskiej bazy w Redzikowie. Mimo częstych wizyt posła Müllera w Lęborku, próżno szukać doniesień o dodatkowym wsparciu rządu dla regionu lęborskiego, który według ekspertów także jest dotknięty wpływem funkcjonowania tarczy antyrakietowej.

Po podpisaniu polsko-amerykańskiej umowy o budowie bazy w 2008 roku, rozpoczęto starania dotyczące zadośćuczynienia z budżetu centralnego dla samorządów, które musiały ponieść straty w imię bezpieczeństwa narodowego (np. Gmina Słupsk straciła teren inwestycyjny). Agencja Rozwoju Pomorza oszacowała, że mieszkańcy regionu przez bazę w Redzikowie utracą korzyści warte ponad 2 mld zł, które nie wpłyną do samorządowych budżetów z tytułu podatku od nieruchomości, PIT i nakładów inwestycyjnych.

Według najnowszych zapowiedzi, samorządy regionu słupskiego otrzymają od rządu 115 milionów złotych w ramach redzikowskiej rekompensaty, podzielonej na raty przekazywane w latach 2020 – 2024. Do tych środków trzeba będzie dołożyć 20 procent wkładu własnego.

Wokół bazy obowiązują ograniczenia, które są niezbędne dla zapewnienia właściwego funkcjonowania systemu obrony przeciwrakietowej. Obejmują one obszar o promieniu do 35 km, więc jego granice sięgają okolic Lęborka, a w szczególności terenów gminy Nowa Wieś Lęborska.

Raport: wpływ budowy systemu obrony przeciwbalistycznej w Redzikowie
na rozwój gospodarczy regionu słupskiego – Agencja Rozwoju Pomorza

Wprowadzenie ograniczeń wynikających z podpisanego porozumienia wykonawczego pomiędzy stroną polską, a amerykańską ma negatywny wpływ na atrakcyjność inwestycyjną gruntów w regionie. Dodatkowo, nawet czteromiesięczny okres uzyskania obowiązkowych pozwoleń (konsultowanych z MON i USA) będzie czynnikiem zniechęcającym potencjalnych inwestorów do realizacji swoich projektów inwestycyjnych. W sumie wyliczone straty to nawet 100 mln zł, ale jak podkreślają eksperci, dane te obarczone są dużą dozą subiektywizmu.

Ograniczenia bezpośrednio dotyczą np. terenów inwestycyjnych w gminie Potęgowo przy drodze krajowej nr 6, gdzie ewentualnie powstające zakłady, biorąc pod uwagę łatwość dojazdu (15 min samochodem lub pociągiem), byłyby atrakcyjnym miejscem pracy dla mieszkańców Lęborka oraz okolic.

Baza w Redzikowie – centrum dowodzenia i kontroli („deckhouse”) i jedna z wyrzutni przeciwrakiet SM-3 Block IIA. // Fot. U.S. Navy Lt. Amy Forsythe, Public Affairs Officer, Naval Support Facility Redzikowo / defence24.pl

Pomorze na cenzurowanym w projektach rządowych

Wiosną bieżącego roku aktualizacja Krajowego Programu Kolejowego obniżyła przewidywaną wartość modernizacji linii kolejowej 202 z Gdyni przez Lębork do Słupska. W planach była m.in budowa drugiego toru, który istniał w naszym regionie do 1945 roku. Inwestycja obliczana kiedyś na dwa miliardy złotych spadła do zaledwie 300 milionów, co specjaliści określili jako wycofanie się rządu z jej realizacji w najbliższej przyszłości.

Wciąż niepewne są losy dotyczące budowy drogi ekspresowej S6 na odcinku od Sianowa przez Słupsk do Lęborka. Byłaby to kolejna inwestycja warta miliardy złotych, którą utraciło Pomorze. Jak podaje Ministerstwo Infrastruktury “S6 od obwodnicy Sianowa do Bożegopola Wielkiego oraz obwodnica metropolitarna Trójmiasta są planowane do realizacji w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego. Obecnie opracowywana jest dokumentacja niezbędna do ogłoszenia przetargu w formule ppp. Dokumentacja uzyskała już wstępną pozytywną opinię GUS, konieczne będzie także uzyskanie opinii EUROSTAT, niezbędnej do sklasyfikowania inwestycji poza sektorem finansów publicznych. Odcinki drogi ekspresowej S6 realizowane w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego powinny zostać ukończone w 2023 r.”

Poprzedni artykułIwona Mielewczyk, Tomasz Sopyłło oraz Igor Skórzybót kandydatami Koalicji Obywatelskiej do Sejmu RP
Następny artykułVERVA Street Racing na skwerze Kościuszki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj